Home   News   ICT Competition At Sdk 6 Kelapa Gading

ICT Competition At Sdk 6 Kelapa Gading

SDK 6 PENABUR conducted ICT Competition On 3rd up to 13th December 2012. The participants of this ICT Competition were from the third, fourth, fifth, and sixth graders.

The main purposes of this Competition are to encourage students implement their information and communication technology advances which they have learned in the school, to foster the spirit of competition, to make them creative, to care environment supporting the “Go Green” as well as supporting anti drug action (Narcotics, Psychotropic and Addictive Substance).

All participants used Linux-based program:
The participants from  the 3rd graders, drew by using Tux Paint program with the theme “Christmas”
The Participants from the 4th grader, made presentations by using Impress program with the theme “Go Green” The participants from  the 5th graders, made a report of the 18th National Games (PON) by using OpenOffice. Spreadsheet/Calc.
The participants from the 6th grader, drew by using Scribus program with the theme of “NAPZA”

All students were enthusiasm for following this competition. Based on the results which full of creativity, amazing designs and fascinating all judges, and it was a little bit difficult for judge to make decision for those who deserve to be the winners.

The winners of ICT Competition are as follow:
grade 3

1st 1st 2nd 4th 5th
Winner        Runner Up  Runner Up         Place          
      Place         
Josephine Gunawan Bryen Wongso Karen Christianty Vincentius Gerd Eric Ricardo
(3D) (3C) (3B) (3A) (3E)

 

 

grade 4
1st 1st 2nd 4th 5th
Winner        Runner Up  Runner Up         Place          
      Place         
Phoebe Michael Darren Nathanael Sharon Kurnia Stefan Rafael Jeremy Andre
(4B) (4B) (4D) (4A) (4E)

 

grade 5
1st 1st 2nd 4th 5th
Winner        Runner Up  Runner Up         Place          
      Place         
 Nadine Gunawan Aldrich Lado Eunike Marshya Hendrikus Hansen Alyce Natalie
 (5C)  (5C)  (5B)  (5C) (5E)

 

grade 6
1st 1st 2nd 4th 5th
Winner        Runner Up  Runner Up         Place          
      Place         
Christopher Miko Yohana Kevin Lomanda Jessica S. Kezia Tanesha
(6D) (6D) (6C) (6E) (6A)
 

Share